Lehet, hogy a sötét energia gyengül az egész univerzumban?
A világegyetem valaha készült legnagyobb 3D-s térképe segít megfejteni kozmosz fejlődését. Viszont előfordulhat, hogy a tudósok tévedtek a világegyetem nagy részét alkotó sötét energia viselkedésével kapcsolatban. Most úgy tűnik, hogy ez a titokzatos erő az idő múlásával gyengülhet.

Illusztráció: Gerd Altmann/Pixabay
“Ha ez igaz, akkor ez nagyon nagy dolog” – vélekedik Adam Riess, a marylandi Johns Hopkins Egyetem kutatója a New Scientist beszámolójában. Ő volt az az ember, aki 25 évvel ezelőtt megtalálta az első bizonyítékot a sötét energiára. A kozmológia standard modellje, az úgynevezett lambda-CDM (cold dark matter, azaz hideg sötét anyag) ugyanis azt sugallja, hogy a jelenség erejének idővel statikusnak kellene lennie.
Jelenlegi ismereteink szerint a sötét energia okozza a kozmosz gyorsuló tágulását. Ha statikus, ha nem, óriási hatással lehet az univerzum kezdetéről, méretéről és végső sorsáról alkotott elképzeléseinkre is.
Reiss azt mondja, hogy a következmények azt jelenthetik, hogy “komoly kutatómunka vár ránk a gravitációval és annak mezejével kapcsolatos tudásunkat illetően”.
A furcsa eredmények az arizonai Sötét Energia Spektroszkópiai Műszerből (DESI) származnak – és még a DESI munkatársai sem tudják pontosan, hogy mit jelenthet az, hogy adataik szerint a sötét energia az utóbbi időben gyengülhetett. “Hónapok óta csak erről beszélünk” – magyarázta Kyle Dawson, a DESI szóvivője.

Az arizonai DESI műszere. NOIRLab/KPNO/NSF/Wikimedia
Mi is az a sötét energia?
A Space.com szerint ez a jelenség az energia egy feltételezett formája, amellyel a fizikusok azt magyarázzák, miért nem csak egyszerűen tágul az univerzum, hanem azt is, hogy miért gyorsul a folyamat.
Konyhanyelven a sötét energiát akár a gravitáció gonosz ikertestvérének is nevezhetjük. Lényegében egy olyan antigravitációs erőről van szó, amely negatív nyomást gyakorol, amely kitölti az univerzumot, és szétfeszíti a téridő szövetét. Ezzel párhuzamosan a sötét energia egyre gyorsabb ütemben üldözi el a kozmikus objektumokat egymástól. Ez tehát ellentétes azzal, amit a gravitáció fejt ki az objektumokra.
A becslések szerint a sötét energia az univerzum teljes energia- és anyagmennyiségének mintegy 68-72%-át teszi ki, ami azt jelenti, hogy nagymértékben dominál mind a sötét, mind a mindennapi anyag felett. Röviden összefoglalva, az univerzum leggyakoribb építőeleméről az égvilágon szinte semmit sem tudunk.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén